Sorumlu Teknik Eleman

Kozmetik Sorumlu Teknik Eleman veya Kozmetik Mesul Müdür Türkiye’de Avrupa’da kozmetik ürün üreticilerinin firmada sigortalı olarak bulundurması gereken sorumlu kişidir.

Yönetmelikte yer alan üretici tanımı; Piyasaya kozmetik ürün arz eden üreticiler, dağıtıcılar, tanıtım yapanlar ve mecra kuruluşları veya aracıları olarak verilir. Buna göre;

kozmetik mesul müdürKozmetik Yönetmeliği Madde 13 e göre — Üreticinin, uygun seviyede profesyonel yeterliğe ve gerekli tecrübeye sahip bir sorumlu teknik eleman ( Kozmetik Mesul Müdür ) bulundurması gerekir. Üretici bu maddenin ikinci fıkrasında belirtilen şartları taşıyorsa sorumlu teknik elemanlık görevini kendisi üstlenebilir.

 

 

Kimler Sorumlu Teknik Eleman Olabilir?
Eczacı veya kozmetik alanında iki yıl fiilen çalışmış olduğunu belgelemek kaydıyla kimyager, biyokimyager, kimya mühendisi, biyolog veya mikrobiyolog sorumlu teknik eleman olarak görevlendirilebilir.

Sorumlu Teknik Elemanın Görevi Nedir?
Sorumlu teknik eleman, piyasaya arz edilecek ürünün kozmetik mevzuatı, iyi imalat uygulamaları ve ilgili diğer mevzuata uygunluğunun kontrolünden, ürünlerin ÜTS ( Sağlık Bakanlığı Ürün Takip Sistemi) ‘ye bildiriminden, ürün bilgi dosyalarından, ürünlerin analizlerinden sorumludur.

Kozmetik Üreticisinin Sorumlu Teknik Elemanı Olmazsa Ne Olur?
Sorumlu teknik eleman bulundurmadıkları tespit edilen firmalara 5324 sayılı Kozmetik Kanununa istinaden idari para cezaları uygulanır. Firmaların ürün takip sistemine bildirim yaptıklarından sorumlu teknik eleman tanımlaması yapmaları zorunludur.

Türkiye’den AB’ye ihraç edilen ürünler içinse, responsible person tanımlanması gerekmektedir. Responsible Person hizmeti hakkında bilgi almak için tıklayınız.

 

Bizler Famas Danışmanlık olarak, siz kozmetik üreticilerine sorumlu teknik elemanlık hizmeti veriyor ve tüm sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz. Ayrıntılı bilgi ve fiyat teklifi almak için info@famasdanismanlik.com adresine mail atabilir ya da telefon ile irtibata geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir