Kozmetik Danışmanlığı Nedir?

Kozmetik Danışmanlığı, kozmetik üreticisinin, dağıtıcısının ya da distribütörlerin yönetmeliklere uymasını sağlamak, Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı denetimlere onları hazırlamak, ürün kalitesini yükseltmek amacı ile yapılan bir hizmettir.

Hizmet başlıklarımızın birinci sırasında, alanında profesyonel ekibimiz ile birlikte kozmetik üreticilerini desteklemek var. Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı kanun, yönetmelik ve kılavuzları takip etmek her zaman o kadar kolay olmuyor, yapılan güncellemeler herkes tarafından uygulanamayabiliyor. Fama’s Danışmanlık olarak  “Kozmetik Danışmanlık” başlığı altında bu kapsamla yola çıktık.

Renkli kozmetik, cilt bakım, saç bakım gibi kozmetiğin her alanında uzman kadromuzla omuzlarınızdaki yükü hafifletmek istiyoruz. Fason kozmetik üretimi, ürün Ar&Ge’si, yasal zorunluluklarınız konusunda sizleri bilgilendiriyor, her konuda yanınızda yer alıyor, bakanlık denetimlerinizi kolaylaştırmayı hedefliyoruz.

Üreticinin Sorumlulukları Nedir?

Öncelikle Kozmetik Kanunu’na göre kozmetik üreticisi sadece üretim fabrikası sahibi olan kimseler değiller, fason üretim yaptıran marka sahipleri, distribütörler de üretici kapsamına dahiller ve dolayısı ile tüm yasal sorumluluklar onları da kapsar.

Her üreticinin öncelikle bir “sorumlu teknik eleman”a yani “mesul müdür”e sahip olmaları gerekmektedir. Sorumlu teknik elemanın kim olabileceği ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız. Her bir markaya ait her bir ürün “ürün bilgi dosyası” hazırlanması gerekmektedir. Ürün bilgi dosyası, ürün içerik değerleri, ürün analizleri gibi dosyalardan oluşmaktadır. Her ürün için kalite analizleri yapılması gerekmektedir. Bu analiz sonuçları da ürün bilgi dosyası içerisinde bulunur. Kozmetik firmasının kaydı yapılmalı, ürünlerin TİTCK’nın ürün takip sistemine bildirimlerinin yapılması gerekmektedir. Ürün etiketlerinin kılavuzlara uygun olması gerekmektedir. Bu ve bunun gibi birçok sorumluluk üreticinin üzerindedir. Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı onlarca kılavuzu takip etmek ve uygulamak her zaman kolay olmuyor.

Fama’s Danışmanlık Bu Konuda Neleri Üstleniyor?

Biz Fama’s Danışmanlık olarak uzman kadromuz ile sizin yükünüzü hafifletiyoruz. Kılavuzları sizin yerinize kontrol ediyor, güncel uygulamalardan sizleri haberdar ediyoruz. Sorumu teknik eleman, ÜTS bildirimleri, etiket tasarımı ve kılavuzlara uygunluğu, laboratuvar analizleri, ürün bilgi dosyalarının hazırlanması konularında sizlere hizmet veriyor, Sağlık Bakanlığı denetimlerinden başarı ile geçmenize yardımcı oluyoruz.

Ürünlerinizin kalitesini standardize edebilmeniz için Ar&Ge desteği üretim yerinize alacağınız GMP ve ISO sertifikaları konusunda, kalite sistemleri kurulumunda ve yürütülmesinde tam kapsamlı bir danışmanlık sunuyoruz.

Ayrıca eğer fason üretim yaptırmak istiyorsanız iş ortaklarımız ile birlikte fason üretiminiz için sizlerle birlikte formül çalışıyor, ürünlerinizin tasarımı, dosyası, reklamı, dijital pazarlaması ile birlikte baştan sona, anahtar teslim projeler yürütüyoruz.